Szájhigiéniás kezelés
Fogaink egészséges állapotának megőrzéséhez többre van szükség az alapos és rendszeres fogmosásnál és fogselyem használatánál. Előfordul ugyanakkor, hogy minden erőfeszítésünk ellenére szuvasodnak fogaink, az ínyünk begyullad. Ez utóbbi nagy problémát jelent felnőttkorban, mivel az elváltozás előre haladott stádiumban a fogaink elvesztéséhez is vezethet. Nemcsak a fogmosási technika határozza meg a fogaink és ínyünk állapotát, hanem örökletes tényezők, életmódunk és étrendünk is.
Mivel "házilag" nem érhetjük el a tökéletes szájhigiéniát, évente kétszer kell felkeresnünk a fogorvost. Nem csak a fogszuvasodást és az ínygyulladást igyekszünk korai stádiumban felismerni, hanem a szájban lévő nyálkahártya épségét is megvizsgáljuk.
Fontos a rendszeres fél éves- éves kontroll vizsgálat!
Első lépésben minden páciensnél felmérjük az íny, a fogazat és a nyálkahártya általános állapotát. Megbeszéljük, begyakoroljuk a fogmosási-, ápolási-, egyénre szabott technikát, mivel otthoni "munkával" hozzá tud járulni a páciens a "közös kezelés" eredményességéhez. Dentálhygiénikusunk ultrahangos fogkő-eltávolítást végez a fogágy folyamatos fertőtlenítése mellett. Ezután következik a homokpolírozás, amivel a fogfelszínt lekezeljük és azzal tökéletesen tiszta fogfelszínt bíztosítunk, eltüntetjük vele a legkisebb elszíneződést is.
Ultrahangos fogkőeltávolítás homokpolírral (előtte-utána)



Fogágybetegség
35 éves kor után a fog körüli szövetek gyulladása (ínygyulladás) következtében veszítjük el a legtöbb fogat, sokkal többet, mint például a szuvasodás (caries) miatt. Ebben az életkorban tehát az elveszített fogak 80%-a az ínybetegség következménye.
A fogágybetegség (periodontitis) korai felismerése esetén sok pénzt spórolhatunk meg, nem beszélve arról, hogy saját fogainkat megőrizhetjük.
A fogágybetegség egy lassú lefolyású betegség, amely eleinte fájdalommentes, később azonban krónikus ínygyulladásként mutatkozik. Ilyenkor már fájdalmas a vérző, megduzzadt íny. Ha a gyulladás a csontszövetre terjed, a fogak tartó szerkezete megbomlik, ami a fogak elvesztéséhez vezethet.
A visszahúzódó íny esetében a fő "bűnös" a bakteriális lepedék, melyet csak rendszeres, alapos fogmosással és fogselyem használatával távolíthatunk el. Ha a lepedéket nem távolítjuk el időben a fogazatról, a baktériumok milliói a nyál egyes alkotórészeivel kemény lerakódást képeznek, a fognyakon fogkő képződik. Ilyenkor elválik az íny a fogtól és úgynevezett ínytasak alakul ki. Abban az esetben, ha rosszabbodik ez az állapot és a gyulladás átterjed a csontra, csonttasak lesz a következmény.
Az ínykezelésen és a fogkő-eltávolításon kívül (lásd: szájhigiénés kezelés) vannak még egyéb kezelési lehetőségek. Ezeket mindig részletesen megbeszéljük a páciensekkel. Sajnos vannak még egyéb olyan tényezők, melyek okozhatnak ínygyulladást. Ezek lehetnek az örökletes tényezők, a hiányos táplálkozás, a dohányzás, a stressz, a cukorbetegség, az olyan súlyos betegségek mint a leukémia és a HIV/AIDS, a terhesség és olyan gyógyszerek szedése, mint például a fogamzásgátló tabletta, antidepresszánsok és egyes szívgyógyszerek.
Nagyon fontos tehát, hogy otthon a rendszeres fogmosás mellett félévente ellenőriztesse a páciens a fogazatát, illetve fogágyát. Fogágybetegség esetében akár hat hetente szükséges lehet a kezelés.
Ribbond rendszer, mozgó fogak sínezése
Az űrkutatás és a repülőgépgyártás törekvései között régóta előkelő helyen szerepel a nagy hajlító szilárdságú, ugyanakkor könnyű szerkezeti elemek kifejlesztése. A megszilárduló műanyag, rostok általi megerősítése jelentette a megoldást. A fogorvoslás jól tudja használni ezen fejlesztések eredményeit. Ezek a különleges rostok „üvegrost”, illetve „üvegrost szalag” néven váltak ismertté, noha anyaguk nem csak üveg lehet. 1991-ben jelent meg az első fogászati merevítő rostból szőtt szalag, a Ribbond. Ezt követően számos gyártó állított elő hasonló célú terméket, többek között üvegből is.
A fogágybetegséggel küzdőknél gyakran előfordul, hogy bizonyos területeken a fogak megmozdulnak, meglazulnak. Oka a nagy mértékű csontpusztulás. Ennek tipikus helye az alsó metszőfogak területe. Amennyiben nem teszünk ellene semmit, amellett, hogy kényelmetlenséget okoz, el is veszthetjük ezeket a fogakat, hiszen ki fognak hullani.
A megoldás először is a fogágybetegség kezelése, majd a mozgó fogakat erősítjük meg egy esztétikus, egyszerűen elkészíthető sín segítségével, melynek központi része Ribbond fonott polietilén rost. A kezelés által a mozgás megszűnik, újra komfortosan érezhetjük magunkat és nem utolsó sorban a fogak élettartamát még jó pár évvel meghosszabbítjuk.