Gyakran feltett kérdések
Miért váltott profilt a rendelő?
Rendelőnk a piac igényeihez alkalmazkodva fő profiljául az azonnal terhelhető implantátumok beültetését, fix fogpótlások készítését, illetve szájsebészeti műtétek végzését választotta.
A továbbiakban "implant centerként" működünk, hogy azok a Páciensek, akik minket választanak, 100% odafigyelésben és profizmusban részesüljenek.
Összpontosítottuk erősségünket, így régi "új" küldetésünk a mosolytervezés lett - fájdalommentes kezelések révén, rövid időn belül, barátságos és modern környezetben, több évtizedes szaktudással rendelkező implantológus/fogpótlástan szakorvos és képzett asszisztencia közreműködésével egy esztétikus, szép új mosolyhoz segíteni azokat, akik megtisztelik a rendelőnket bizalmukkal!
Milyen implantátumot ültetnek be?
A rendelőnkben az egyfázisú, azonnal terhelhető, svájci IHDE implantátumok kerülnek beültetésre. Az egyfázisú implantátumok előnye a kétfázisú implantátumokkal szemben többek között az, hogy a beültetést követően nincs szükség további műtéti beavatkozásra, ami miatt a kezelési idő viszonylag rövid. A páciensek a beültetést követő 3-10 napon belül fix fogpótlással (legyen az akár egy végleges, vagy egy hosszú távú ideiglenes fogpótlás) távozhatnak a rendelőből, így nem kell sokat várni, hogy újra tudjanak enni és mosolyogni. Egy másik nagy előnye, hogy nincsen szükség csontpótlásra sem. Az implantátum anyagát tekintve titán ötvözet, így a fémekre érzékeny pácienseknek sem kell semmiféle allergiás reakciótól tartaniuk.
További információk a rendelőnkben elérhető azonnal terhelhető svájci implantátumokról: https://sofortimplant.com/
Volt akinek kiestek az implantátumok? Van akinek nem fogadja be a szervezete az implantátumokat?
Rendelőnkben minden kezelést egy teljeskörű állapotfelmérés előz meg, amely során helyben készítünk egy panoráma röntgen vagy CBCT felvételt. A felvétel segítségével jól láthatóvá válik a Páciens csontozata, így megállapítható, hogy lehetséges-e az implantálás. Abban az esetben, ha a Páciens csontozata nem megfelelő, vagy az egészségügyi állapota nem teszi lehetővé, a kezelőorvos nem javasolja az implantálást.
Ez az eshetőség azonban szerencsére nagyon ritkán fordul csak elő, illetve a közhiedelemmel ellentétben nem függ össze pl. az életkorral sem, tehát felső korhatár nélkül, bárkinek jó eséllyel megvalósítható az implantálás.
Összességében a korábbi tapasztalatok alapján elmondható, hogy az implantátummal rendelkező páciensek sikeres kezelést mondhatnak magukénak. Fontos azonban kiemelni, hogy a korábbi sok pozitív tapasztalat és elégedett páciensek ellenére is előfordulhatnak egyéni komplikációk, vagy utólag fellépő betegségek (pl. cukorbetegség, csontritkulás, stb.), éppen ezért a szervezet biológiai reakciójának és az abból származó következményeknek okán, semmi nem garantálható soha 100%-ra.
Altatásban végeznek kezelést?
A rendelőnkben egynapos sebészeti/műtéti kezelések zajlanak, amely beavatkozások nem igényelnek altatást. Legyen tehát szó akár egy teljes állcsont implantálásáról, vagy csiszolásáról, minden kezelés helyi érzéstelenítésben (injekcióval) történik, aminek következtében a Páciensek semmit nem éreznek a beavatkozásból. Abszolút fájdalommentesen zajlanak a kezelések és megkímélik magukat az altatás utáni lábadozástól is.
Milyen hamar lesznek fogaim az implantálás után?
Abban az esetben, ha az implantátum(-ok) beültetése a foghúzással egyidőben történik, a Páciensek először egy hosszú távú ideiglenes fix fogpótlást kapnak az implantálást követő 3-5. napon.
A hosszú távú ideiglenes fix fogpótlás stabilizálja az implantátumokat és segíti a szervezetbe való integrálásukat, emellett kívánló rágófunkciót biztosít, valamint a Páciensek rövid időn belül visszakapják általa a mosolyukat. A hosszú távú ideiglenes fix fogpótlást min. 6 hónapig kell hordani. Ez idő alatt előre meghatározott időközönként kontroll vizsgálatokat végzünk az implantáláson átesett Pácienseknél, hogy figyelemmel kísérjük az implantátumok gyógyulásának folyamatát. A gyógyulási folyamatot követően (6 hónap után) lehetőség van a hosszú távú ideiglenes fix fogpótlás cseréjére, azaz elkészülhet a végleges fogpótlás.
Egy másik esetben, ha a csontozat lehetővé teszi (pl. már régóta meglévő foghiány esetében) az implantátumokra egy végleges fix fogpótlás kerül az implantálást követő 7-10. napon. A fogpótlás behelyezését fogtechnikus jelenlétében fogpróbák előzik meg.
További információkat az implantálás menetéről a honlapunkon a következő menüpont alatt talál: https://newsmile.hu/fogbeultetes-implantatumok
A fix fogpótlások mindegyike, legyen szó 1 tagról, vagy egy teljes körhídról, átlagosan 7-10 nap alatt készülnek el.
Ez idő alatt a pácienseknek 3 alkalommal kell a rendelőben megjelenniük.
A FOGPÓTLÁS KÉSZÍTÉSÉNEK LÉPÉSEI:
1. Az első kezelés alkalmával a fogakról való lenyomatvételt követően megfelelő méretűre és formájúra lecsiszoljuk a fogakat, hogy kialakítsuk a csonkokat, amelyek a koronák alapját képezik. A fogak preparálásra (csiszolása) után ismét lenyomatokat veszünk a fogazatról, amit továbbítunk a fogtechnikai labornak.
A kezelés végeztével a páciensek nem a lecsiszolt csonkokkal távoznak a rendelőből, hiszen minden esetben kapnak rendelői ideiglenes koronát, amely addig lesz a lecsiszolt csonkokon, amíg a végleges fogpótlás el nem készül.
2. A második alkalommal a fogpótlás átadását megelőzően sor kerül egy úgynevezett „nyerspróbára” (fogtechnikus jelenlétében) ahol még lehetőség van igazítani a fogpótlás színén, formáján, hogy az teljes mértékben a pácienshez „illő” legyen.
3. A harmadik és egyben utolsó alkalommal az ideiglenes fogpótlást eltávolítjuk, majd beragasztásra kerül a végleges, fix fogpótlás. A pótlás felhelyezése utáni utolsó lépés a harapás beállítása, amelyet a továbbiakban a kontrollok alkalmával ellenőrzünk.
A rendelőnkben elérhető fix fogpótlások mindegyike (a cirkonból és a fémkerámiából készülő fogpótlások) a CAD/CAM számítógépes technológiával készülnek, ami amellett, hogy rendkívül esztétikus megjelenést kölcsönöz, nagy teherbírással rendelkezik, valamint tökéletes széli záródást biztosít, ennek köszönhetően növeli a fogpótlások élettartamát.
A korábban jellemző 5-10 év helyett, az új technológiával készülő fogpótlások élettartama megfelelő szájhigiénia és életmód mellett napjainkban akár 20-25 év is lehet.
Természetesen ahogyan az implantátumok esetében, úgy a fogpótlásoknál is rengeteg egyéni tényező befolyásolhatja az élettartamot. Ilyen tényezők például a megfelelő szájhigiénia, szerzett betegségek (pl.: cukorbetegség, vérnyomás problémák, daganatos megbetegedések) és a dohányzás, ami a fogak romlásához vezethet.
Fájni fog a kezelés? Fájdalmas az implantálás/csiszolás?
A legtöbb páciens a fájdalomtól való félelem miatt halogatja a rá váró szükséges fogászati kezeléseket, ami folyamatos állapotromláshoz vezet.
Felesleges azonban a fájdalomtól tartani, hiszen rendelőnkben a legtöbb kezelés, így a saját fogak csiszolása, implantálás, foghúzás is helyi érzéstelenítésben (injekcióval) történik, aminek következtében a Páciensek semmit nem éreznek a beavatkozásból, így abszolút fájdalommentesen zajlanak a kezelések.
Mennyi ideig tart a érzéstelenítő hatása?
Az érzéstelenítő injekció hatása átlagosan körülbelül 2-3 órán keresztül tart. A felszívódás gyorsaságát sok tényező befolyásolhatja (pl. fokozott stressz hatására gyorsabban bontja le a szervezet), így egyénileg eltérhet a hatóidő. Attól azonban semmiképp nem kell tartani, hogy a beavatkozás időtartama alatt kimegy az érzéstelenítő hatása, hiszen az szükség szerint közben is adagolható. A kezelés után minél többet beszél a páciens, annál hamarabb múlik el az érzéstelenítő hatása.
Mikor tudok dolgozni menni a foghúzás/csiszolás/implantálás után?
Minden olyan kezelés után, amely vérzéssel jár (pl. foghúzás, implantálás, gyökércsúcs rezekció) 5-7 napig kerülni kell minden testi megerőltetést és fizikai tevékenységet, ami vérnyomás emelkedést okoz. Nem csak a sporttevékenységekre kell tehát gondolni, hanem olyan hétköznapi dolgokra is, mint az emelés, hajolgatás. Amennyiben a Páciens fizikai munkát végez, ezt érdemes figyelembe venni és a gyógyulási időszakban a munkavégzéstől távol maradni.
Implantálásnál abban az esetben is, ha a beavatkozás esetlegesen nem jár vérzéssel és a Páciens munkaköre sem igényel fizikai aktivitást, akkor is érdemes inkább néhány napot otthon tölteni, hiszen sok esetben pl. a beszédben is hátráltató tényezőt jelenthet az implantátum, illetve mivel a fogpótlás átadásáig az implatátumok szabadon maradnak, így esztétikai szempontból választják még sokan az otthonlétet.
A fogak csiszolása esetén (amennyiben nem történt foghúzás és semmilyen egyéb vérzéssel járó beavatkozás) mivel a Páciensek minden esetben a rendelőből egy rögzített ideiglenes fogpótlással távoznak, a legtöbb esetben nincsen akadálya a beavatkozást követő napokban a munkavégzésnek. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a rendelőben készített ideiglenes fogpótlás elsődleges szerepe, hogy védje a lecsiszolt csonkokat a külső behatásoktól (hidegtől és melegtől), illetve hogy a Pácienseknek ne a lecsiszolt fogakkal kelljen lenni a fogpótlás átadásáig, ugyanakkor teljes komfort érzetet nem tud nyújtani.
Bármilyen kezelésről legyen szó, a rendelőnkben már az első konzultáció alkalmával igyekszünk minél részletesebb tájékoztatást adni a Pácienseknek a kezelést megelőző és az azt követő teendőkről.
Normális, ha foghúzás után be van dagadva az arcom?
A foghúzást követő 1-4 napban teljesen normális, ha meg van duzzadva az arc a beavatkozás területén. Amennyiben ez az állapot hosszabban: 5 napon túl is fenn áll, abban az esetben viszont a kezelőorvoshoz kell fordulni.
Fontos, hogy a beavatkozás területét kívülről borogatni szabad (hideg vizes ruhával, erre a célra szánt hűtőtasakkal), jegelni viszont tilos!
A fogak elszíneződésének mértékét leginkább az életmódunk befolyásolja. A dohányzás, túlzott mértékű kávé és tea fogyasztás sárgítják a fogakat. Megfelelő szájhigiéniával és az erre a célra kifejlesztett fogfehérítő fogkrémek használatával az állapot hosszabban fenntartható. A kezelést 4-6 havonta lehet megismételni, amikor is a korábban elért eredmény lesz az új kiinduló állapot.
Ártalmas a fogfehérítés? Utána fájni fognak a fogak?
Napjainkban az alacsony peroxid tartalmú fogfehérítők, mint pl. a rendelőnkben elérhető Fläsh 6%-os fogfehérítő nem okoz semmiféle érzékenységet és nem károsítja sem a fogzománcot, így tehát nem kell semmilyen kellemetlen mellékhatástól tartania a Páciensnek.
A Fläsh fogfehérítő család 32%-os változata (mely szintén elérhető rendelőnkben) okozhat a Pácienseknél átmeneti fogérzékenységet, mely a kezelést követően pár napig jelen lehet.
Jók az elektromos fogkefék, szájzuhanyok?
Az elektromos fogkefének számos előnye van: kisebb a fejrésze, így könnyebb elérni a nehezen hozzáférhető helyeket, akár 120.000 tisztítómozdulatot végez 2 perc alatt, nyomásérzékelővel rendelkezik. Ami fontos, hogy puhasörtésű fogkefét használjunk, amit 3 havonta ajánlatos cserélni. Akár 100%-kal több lepedéket távolít el, mint a manuális fogkefe, így a lehető leghatékonyabb és legkíméletesebb tisztítást teszi lehetővé.
A szájzuhany 99%-kal több lepedéket távolít el a fogközökből, rendszeres használatával javul az íny állapota. Szájzuhany vásárlása esetén érdemes tartályos verziót választani, mivel azt egy utazás során is magával tudja vinni a páciens.
Milyen fogkrémet használjak gyulladt íny, vagy érzékeny fogak esetén?
Érzékeny fogak, problémás fogíny esetén speciális fogkrém használata javasolt, melyet dentálhigiénikusunk személyre szabottan javasol Páciensünknek.
A megfelelő fogkrém használata mellett oda kell figyelni a megfelelő fogkefe használatára is. Minden esetben mindenki számára puha sörtéjű fogkefe ajánlott. Manuális fogkefék közül remek választás lehet a Curaprox márka, elektromos fogkefék közül pedig a Philips Sonicare-t ajánljuk.
Miért vérzik az ínyem?
A fogínyvérzés egyik leggyakoribb oka a fogkő. Okozhatja továbbá egy meglévő, vagy kezdődő ínygyulladás, fogágybetegség is, amelynek kiváltó oka a legtöbb esetben szintén a fogkő és a rossz szájhigiénia. Egy régi, rossz fogpótlás eredményeként is felléphet ínyvérzés. A folyamat megfelelő fog- és szájhigiénia fenntartásával, illetve rendszeres időközönként történő fogkőeltávolítással visszafordítható.
Mi a fogkő? Hány havonta javasolt a fogkő eltávolítása? Mitől van ilyen sok fogkövem?
A fogkő elmeszesedett lepedék felrakódása (megkövesedett baktériumok tömege) a fogakon, fogpótlásokon és akár íny alatt, amely gyulladásos folyamatot vált ki. Ennek leggyakoribb jelei a piros, duzzadt, vérző íny. Ha elindul a folyamat, akkor a fogkő az alső és felső fogsor teljes vonalában megjelenhet, majd mennyisége folyamatosan nő, ezért fontos a rendszeres professzionális dentálhigiénikus kezelés. A mennyiséget a szájhigiénia, nyálmirigy működése, esetleges gyógyszerek, a nyál összetétele, az elfogyasztott táplálék, dohányzás befolyásolják. Ultrahangos fogkőeltávolításra (egyéntől függően) fél évente - évente érdemes járni.
A hatékony és alapos fogmosás mellett a rendszeres fogköztisztító eszköz használata is elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénáért (szájzuhany, fogselyem, fogköztisztító kefe).
Milyen fogkrémet használjak implantátum esetén?
Az implantátummal rendelkező Pácienseknek aloe vera tartalmú fogkrém javasolt. Az implantátumokra készített fogpótlásokat ugyanolyan gondossággal kell tisztán tartani, mint a saját fogakat.