Szájsebészet - Bölcsességfog húzás
vagy hívja a +36-20/327-1136
telefonszámot.
Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogat?
A bölcsességfog eltávolítására több okból is szükség lehet, és bár ijesztően hangozhat, valójában egy gyakori eljárásról van szó, amely fájdalommentesen zajlik.
A bölcsességfogak a fogsor harmadik nagyörlői, melyek általában 18-25 éves kor között nőnek ki. Sokszor a bölcsességfog nem fér el az állkapocsban, ferdén nő ki vagy egyáltalán nem tör elő, nyomást gyakorol a szomszédos fogra, illetve fájdalmat okoz. Mivel nagyon hátul helyezkednek el, nehezebb elérni őket, emiatt megfelelő tisztításuk gondot okozhat, ami a fog szuvasodását eredményezheti, valamint könnyebben alakul ki rajtuk fogkő és veszélyeztetettebbek az ínygyulladásra, tasakképződésre is.
Sok esetben nincs elég helyük kinőni, részlegesen vagy teljesen az állcsontban visszamaradnak (akár vízszintesen), nem törnek elő, viszont panaszokat jelentenek a Páciensnek. Például a többi fog torlódását okozhatják, ami megváltoztatja a harapást, akár ízületi panaszokat is okozva. Emiatt a fogszabályozásnak is előfeltétele lehet a bölcsességfogak eltávolítása, így a későbbiekben nem teszik tönkre a beszabályozott fogívet és mosolyt.
Panaszok melyeket bölcsességfog okozhat:
- Fájdalmas, feszítő érzés az állkapocsban, állkapocsízület területén
- Fogszuvadás, fogkőképződés
- Fogtorlódás
- Fog és íny körül kialakuló gyulladások, tasakok
- Orca beharapása, kisebesedése
- Nyirokcsomó duzzanata
- Fülbe, torokba kisugárzó fájdalom
- Kellemetlen szájszag
Azonban a bölcsességfogak eltávolítása nem mindig kötelező (tünetek és problémák hiányában), minden egyes esetet külön, személyre szabottan kezel a kezelő fogorvos.
Hogyan zajlik a kezelés?
A bölcsességfog műtét előtt minden esetben először egy CT felvételt készítünk, hogy részletes képet kapjunk az adott fog fekvéséről, gyökeréről és az idegcsatorna állapotáról, elhelyezkedéséről. A foghúzás helyi érzéstelenítésben, teljesen fájdalommentesen zajlik, a páciensek szinte semmit nem érzékelnek a beavatkozásból.
A fog eltávolítását követően a sebet gyógyulást segítő anyagokkal feltöltve (legtöbb esetben felszívódó varróanyaggal) összevarrjuk. Szükség esetén soft laser kezelést alkalmazunk, amely kezelésnek sebgyógyulást gyorsító és gyulladáscsökkentő hatása van.
A foghúzást követően fontos, hogy a fog helyén a vér megalvadjon, vérdugó alakuljon ki, melynek szerepe nagyon fontos a sebgyógyulás szempontjából. Ezért tilos piszkálni, szívogatni a sebet, öblögetni, orrot fújni.
Rendelőkben a Páciensek a kezelést megelőzően minden esetben részletes szóbeli és írásos tájékoztatást kapnak az otthoni szájápolási teendőkről.
Szükség esetén 7-10 nap múlva sebkontroll esedékes.
Mire kell odafigyelni a kezelést megelőzően és utána?
A bölcsességfog műtét nem igényel semmilyen különös előkészületet, a kezelés sikerességéhez ugyanakkor elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia. Amennyiben a Páciensnek van fogköve, azt mindenképpen el kell előtte távolítani, a megfelelő sebgyógyulás érdekében. Ami szintén fontos, hogy a beavatkozás előtt egyenek otthon, ne üres gyomorral érkezzenek a műtétre. Bizonyos esetekben, ha a kezelőorvos előírja, a fog eltávolítását antibiotikum-kúra előzheti meg.
A kezelést követő 5-7 napban a gyógyulás érdekében néhány dolgot gondosan szükséges betartani! Melyek a legfontosabbak?
- Nem szabad állati eredetű tej és tojásterméket fogyasztani (növényi tejtermékkel lehet helyettesíteni)
- Kerülni kell minden testi megerőltetést, ami vérnyomás emelkedést okoz pl. a sporttevékenységek, emelgetés, hajolgatás, fej lógatása
- Tilos alkoholt, kávét, szénsavas üdítőt fogyasztani
-
Tilos dohányozni
- Nem szabad a sebet szívogatni, piszkálni, öblögetni
-
Kerülni kell a wellness tevékenységeket (masszázs, szauna, szolárium, uszoda, napozás, stb.)
- Kerülendők a magos, apró darabos ételek, amik könnyen belemehetnek a sebbe (pl. rizs, kukorica, borsó, ribizli, mák)
- Nem szabad forró, fűszeres, csípős ételt/italt fogyasztani
Abban az esetben, ha valaki fizikai munkát végez érdemes tehát a beavatkozást követő néhány napban otthon maradni.
Fájni fog a húzás helye?
A foghúzást követő 1-4 napban normális, ha fájdogál, vagy ha meg van duzzadva az arc a beavatkozás területén. Amennyiben ez az állapot hosszabban: 5 napon túl is fenn áll, illetve erős, lüktető fájdalom esetén a kezelőorvoshoz kell fordulni. A beavatkozás területét borogatni szabad (hideg vizes ruhával, erre a célra szánt hűtőtasakkal), jegelni viszont tilos! Megemelt fejjel, magasított párnán kell aludni. Fájdalom esetén fájdalomcsillapítót lehet szedni, amennyiben szükségét érzi a Páciens. A Páciensek tapasztalatai, visszajelzései alapján összességében az mondható, hogy nem kell a beavatkozást követő napokban jelentős fájdalomra számítani.
Mikor tudok a műtét után újra enni és mit?
Enni és inni a beavatkozást követően legkorábban akkor szabad, amikor az érzéstelenítő hatása már elmúlt és újra képes érzékelni a Páciens. A sebgyógyulás ideje alatt a foghúzást érintő oldalon nem szabad rágni, hanem az ellentétes oldalon betartva az előírásokat kell étkezni, a javasolt ételeket:
- Növényi tejtermékek, sajtok
- Vegán ételek
- Párolt és sült zöldségek, saláta, gyümölcsök
- Főtt burgonya
- Párolt és sült húsok (jól átsütve)
- Levesek, főzelékek tej és tojásmentesen
- Durum (tej és tojásmentes) tésztaételek
Mennyi a gyógyulási idő?
Minden bölcsességfog más, ez eset és egyénfüggő, ugyanakkor, ha a Páciens mindent betartott és a seb szépen gyógyul, akkor körülbelül 1 hét elteltével akár újra lehet korlátozás nélkül étkezni, visszatérni a hétköznapi tevékenységekhez. Emellett a fájdalom, kellemetlenség is megszűnik. Azonban a teljes gyógyulás 4-6 hétig is eltarthat.