A bölcsességfogak eltávolításának számos oka lehet. Többek között gyulladás, visszatérő fájdalom az állcsontban, fogszabályozó kezelést megelőzően, nyirokcsomó duzzanata.
Utolsó örlőfogaink számára egyre több esetben nincs elegendő hely, emiatt számos panaszt okozhatnak. Gyakran előfordul, hogy a bölcsességfogak nem férnek el a állcsontban, emiatt csak részben vagy egyáltalán nem tudnak előtörni, rossz irányba nőnek. Növekedés közben nyomást gyakorolnak az állcsontra és a már meglévő, kinőtt fogakra. Eközben a többi fog torlódását okozhatják, ami megváltoztatja a harapást, akár ízületi panaszokat is okozva.
A bölcsességfogak körül kifejezetten gyakran alakul ki gyulladás, hiszen sokkal nehezebben lehet őket megfelelően tisztítani. A tisztítatlan helyeken felgyülemlő baktériumok és ételmaradék ígygyulladást, fogszuvasodást, akár tasakot is okozhatnak. A gyulladás pedig kiterjedhet a környező fogakra, csontállományra, a kialakult góc pedig az egész szervezetre hatással lehet.
Panaszok melyeket bölcsességfog okozhat:
- Fájdalmas, feszítő érzés az állkapocsban, állkapocsízület területén
- Fogszuvadás, fogkőképződés
- Fogtorlódás
- Fog és íny körül kialakuló gyulladások, tasakok
- Orca beharapása, kisebesedése
- Nyirokcsomó duzzanata
- Fülbe, torokba kisugárzó fájdalom
- Kellemetlen szájszag
A bölcsességfogak eltávolításával ezenkívül megelőzheti az esetleges fogszabályozási problémákat is, így a későbbiekben nem teszik tönkre a beszabályozott fogívet és mosolyt.
A fogorvos által végzett alapos vizsgálat és konzultáció után a bölcsességfog eltávolítása megfelelő megoldás lehet a kellemetlenségek és komplikációk elkerülése érdekében és bár ijesztően hangozhat, valójában egy gyakori eljárásról van szó, amely fájdalommentesen zajlik.
További információkat a bölcsességfog eltávolításról itt olvashat: https://newsmile.hu/szajsebeszet-bolcsessegfog-huzas